Jedná se o unikátní projekt záchrany historického areálu, kterému jsme mohli dát novou funkci a tak znovu celý prostor oživit.
Areál hospodářského dvora a zámku se nachází v jižní části obce. Dvůr je na západě a jihu lemován ulicí Prof. Krbce, na východě se pak naopak otevírá do bývalého zámeckého parku a na severu je vymezen hranicí parcely bývalého zámku čp. 1, který je kulturní památkou, která bude poslední částí rekonstrukce.
Západně od dvora se na druhé straně ulice Prof. Krbce nachází areál bývalého pivovaru se sladovnou, který býval s dvorem vlastnicky propojen, což je patrné i na jedinečném architektonickém pojednání budov. Dvůr zhruba půdorysu do písmene L je umístěn v mírném severním svahu. Vstupuje se do něj branami v jeho severozápadním a jihovýchodním rohu. Jeho západní stranu tvoří navazující hospodářské budovy v jednotném rázu.
Historie hospodářského dvora není známá. Z půdorysů je však jasné, že se jedná o dvůr, který byl několikrát na stejném půdorysu přestavěn. Stav objektu je velmi poznamenán dlouholetým zanedbáním údržby a postrádáním náplně objektu.
Nově navržený koncept domova seniorů umožňuje dát celému areálu novou funkční náplň, aniž by došlo k podstatné změně kompozice či tvarového řešení dvora. Nová náplň pro celý areál zajistí zachování jednotného urbanistického konceptu. Areál bude mít možnost fungovat soběstačně a celistvě a to za pomoci kombinace domova seniorů, bytů pro seniory, ale i restaurace, která bude zabezpečovat chod celého komplexu.
Umístění domova seniorů do severní pozice dvora nabízí možnost bezbariérového řešení domova. Zároveň umožňuje klientům využívat pobytový dvůr, tedy jeho horní terasy s výhledy na zámek. Vzniká tak možnost vytvořit žádané chráněné bydlení pro seniory a zároveň jejich zapojení do každodenního dění v obci. Jednotlivé budovy budou tedy adaptované pro potřeby bezbariérového bydlení se zachováním autentičnosti místa.
Hmotově objekty vycházejí ze stávajících budov, pouze doplněné o nezbytné úpravy. Rekonstrukce je velmi šetrná a pouze doplňuje jednotlivé objekty a řeší hlavně dobré prosvětlení objektů a to i skrze střešní plášť. V rámci rekonstrukce budou zachovány unikátní cihelné oblouky které podporují krov na delším stavením. Tyto oblouky jsou samozřejmě zapracovány do interiéru, tak aby genium locci budovy zůstalo nedotknuté.
Materiálové řešení objektů bude vycházet z materiálů v areálu již použitých. Fasádám bude zachována jejich rytmizace tvořená lizénami, tak aby odpovídali stávajícímu vzhledu. Barevnost fasády bude vybrána podle historického průzkumu. Lizény budou kopírovat stávající cihlový vzhled a kladení cihel a rytmizace bude zachována.
V rámci areálu je také navržena stavba nové části domova pro seniory typu DZR, které vychází z objemu původní sýpka, co v tomto místě stála. Mezi původním a novým objektem stojí vstupní brána která bude i v novém návrhu hlavním vstupem do jednotlivých části domova pro seniory a i vstupem do chráněné zahrady.
Architektura fasád má vysoký řád stejně tak jako stávající zachované objekty. Sokl objekt je kamenný a doplněný tedy stejným vzhledem jako mají historické objekty tak abychom vzhledově areál sjednotily. Novostavba nám umožnila optimalizovat rozložení pokojů a to včetně menších společenských místností aby zde mohl být udržen domácký a velmi individuální přístup ke klientům, který vychází z dánského modelu sociální péče.
Autoři:
- Ing. arch. Eva Eisenreichová,
- Ing. arch. Ondřej Žák
Externisti:
- Ing. arch. Soňa Formanová
- PhDr. Petr Mandažiev, Ph.D
- Ing. Aleš Novohradský
Investor:
Senlife s.r.o.