Krásný projekt, který jsme s velkou radostí společně s architektem J. Makovcem navrhovali od studie až po realizaci a dokonce jsme měli i možnost tento projekt doplnit i o návrh interiérů, který vychází z naší díly.
Lokalita Slivence se v posledních letech velmi dynamicky vyvíjí a právě na okraji této čtvrti jsme navrhoval vilu s unikátními výhledy. Dům pro individuální bydlení má 2 menší byt a jeden nadstandartní. Objekt byl kompozičně řešen ze dvou hlavních hmot, které společně tvoří výraznou architekturu. Z uliční strany jsou objemy až minimalisticky srovnané, kdežto směrem do zahrady jsme objemy lehce propletly a vytvořili si tak kaskádovitě ustupující terasy, které poskytují výhledy daleko do krajiny. Pro podtrhnutí koncepčního řešení prolínajících se hmot jsme použili různé materiály – klasickou režnou cihly a cetrisové šedé desky.
V celém objektu bylo při výběrech materiálu dbáno na to, aby si objekt i po letech zachoval svůj vhled a vše bylo řešeno prakticky funkčně a nadčasově. Materiály tedy mají dlouho životnost a to včetně barevné stálosti. Pro zachování dnes už nezbytné energetické udržitelnosti je dům samozřejmě kvalitně zpracován ať už vápenopískovým zdivem s adekvátní tloušťkou izolace. Samozřejmě na tepelné čerpadlo s rekuperací, ale také jsou zde funkční prvky například zelené střešní zahrady, která pomáhá zpracovávat solární zisky.
Interiér objektu barevně vychází z exteriéru a například cihelné části se propisují i hlavní obývací místnosti. Interiér je rovněž řešen velmi nadčasově s důrazem na kvalitní materiály. Hlavními materiály jsou dub a beton. Tyto materiály najdeme v rámci režných betonových stropů či betonové stěrce, které reflektují hlavní jádro objektu ale nosné části jako jsou stropy či sloupy. Kdežto dřevo se nachází na podlahách a doplňuje interiér nábytkem, který působí tepelným domem. Interiér byl navržen spíše minimalistickým způsobem tak aby se mohl jednoduše přizpůsobovat klientům v průběhu jejich života v domě.
Zajímavým prvkem interiéru je schodiště, které se v interiéru mění dle jednotlivých podlaží, kde ve sklepě začíná jako dřevěné plnostěnné, o patro výše už má otevřené podschodnice a pak se ztrácí i ty a zbývá kovové schodiště, které v posledním patře je perforované. Vše pevně poutá středové plnostěnné zábradlí, které zachovává stabilitu schodiště.
Samozřejmě zde patří i obrovské díky investorům že si vybrali kvalitní materiály i design, ale i stavební firmě, která nepolevila dokud všechny detaily nebyly naprosto perfektní.
Autoři:
- Ing. arch. Eva Eisenreichová,
- Ing. arch. Ondřej Žák
Externisti:
- Ing. arch. Jiří Makovec (Studio A91)
- Ing. arch. Jakub Bachman
- Stavební firma - FOUKAL